Je zabezpečení fyzických dokumentů perspektivním oborem?

Je rozumné vstupovat do takového oboru, jakým je ochrana fyzických dokumentů? Nabízí se srovnání se sálovými počítači, které dosud v mnoha bankách dělají dobrou práci, nicméně všichni vědí, že jejich čas se nachyluje a že stát se expertem na sálové počítače nedává dobrou perspektivu do budoucna. Nebudou náhodou doklady za pár let nahrazeny načítáním biometrických charakteristik? Nebudou si muset experti na jejich zabezpečení hledat jinou práci?

S touto otázkou se občas setkáváme i v souvislosti s náborovou kampaní, kterou Optaglio momentálně realizuje. Jeden z nejpokročilejších světových výrobců bezpečnostních hologramů výrazně rozšiřuje aktivity a doplńuje týmy především v České republice, ale i ve Velké Británii a USA.

Lidé, co se zabývají personální bezpečností, se té otázce už teď usmívají, ale pro ostatní přinášíme kompletní vysvětlení.

Sama situace na trzích o něčem vypovídá. Trhy totiž rychle rostou. Je vydáváno stále více dokladů, útoky na ně jsou čím dál sofistikovanější a přibývá dokumentů, které je potřebí chránit. Vezměme třeba rodné listy. Před pár lety stačil obyčejný papír s razítkem místní matriky, ale dnes je vlády identifikují jako bezpečnostní problém a pracují mezinárodní komise pro stanovení standardů zabezpečení rodných listů. Vedle toho tu je obrovská oblast ochrany značkového zboží. I to se ještě před pár lety týkalo luxusních kabelek a některých velmi speciálních položek, zatímco dnes dosahuje padělatelství rozměrů, které ohrožuje největší světové korporace. Podle loňského výzkumu společnosti MarkMonitor většina dotázaných vrcholových manažerů pokládá protipadělatelskou ochranu za investiční prioritu pro nejbližší roky.

A vzdálenější budoucnost? Nepřevládne nakonec biometrie? Vždyť je to tak jednoduché! Přiložíte palec, ukážete oko, automat provede porovnání a žádný doklad nepotřebujete.

Jenže co když se nějaký hacker dostane do databáze a zmocní se záznamu vašich biometrických údajů. Potom bude chodit po světě a činit úkony vaším jménem. Kartu, kde se útočník zmocnil PINu, můžete zneplatnit, s duhovkou je to ale mnohem složitější. A ono může být ještě hůře – útočník může přepsat záznam v databázi, přidat k vašemu jménu jiné biometické údaje a pro vás bude hodně těžké dokázat, že vy jste opravdu vy.

Obvyklá chlácholení říká, že biometrické záznamy v databázích jsou ukládány šifrovaně a dokonale chráněny proti hackerským útokům. Tak se podívejme, jak jsou na tom ti nejlepší a nejpokročilejší. Třeba americká vláda. V roce 2015 jí neznámí útočníci ukradli záznamy otisků prstů 5,5 milionů státních zaměstnanců. Nejspíš už jsou ke koupi na černém trhu. Americké úřady tedy přechází na načítání duhovek. Snad mají zaměstnanci v zásobě ještě hodně částí těla. Na Taiwanu řešili něco hodně podobného loni, když se ukázalo, že útočníci mají přístup k biometrickým údajům cestujících tamních letišť. Podezření padá na speciální útvary čínské armády.

Zkrátka, expertní komunita to dávno dobře ví: biometrické údaje ano, ale stejně ještě musíte mít v kapse průkazku. A ideálně taky znát nějaké heslo. Na bezpečnostních konferencích a veletrzích celého světa, kterých se účastníme, vykreslují dodavatelé biometrických řešení nádherné optimistické vize. Jenže zástupci policejních útvarů to vidí podstatně střízlivěji. Čím sofistikovanější biometrické systémy, tím spolehlivější fyzické řešení musíte mít v záloze.

Možná, že budoucnost nepatří kartám ve smyslu plochého předmětu s čipem. Mohou se změnit tvary, mohou se změnit funkce. Ale v každém případě budou fyzicky existovat, někdo se bude pokoušet o jejich padělání a někdo bude potřebovat obranné technologie. Ti nejlepší si budou moci účtovat prémiové ceny a nadprůměrně platit své zaměstnance.

Přečtěte si také:

Přečtěte si také:

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s