Ráj pro falešné policisty

Asi před dvěma týdny se stalo, že na poštu v Ježově na Hodonínsku přišel falešný policista a odnesl si několik desítek tisíc, pod záminkou, že bankovky jsou „kontaminovány“. Není to zdaleka ojedinělý případ. Internetový vyhledávač vás odkáže na desítky podobných případů z posledních let, v české republiky i zahraničí.

Narážíme tak na málo diskutovaný, nicméně nesmírně důležitý, aspekt osobních průkazů. Často se o nich hovoří v souvislostech s přechodem hranic a dalšími situacemi, kdy kontrolu provádí policejní složky. Samozřejmě, že potřebují postupovat efektivně a zvládnout prověřit ohromné masy lidí. Nicméně pořád jsou na tom tak, že pokud vás státní ozbrojené síly zadrží a mají podezření na vaši falešnou identitu, mají dost prostředků, aby se dozvěděli pravdu. Od důkladného výslechu přes databáze biometrických údajů až po konfrontaci s vašimi příbuznými.

Jenže miliony běžných občanů jsou v podobných situacích naprosto bezmocné. Kdykoliv je může oslovit osoba vybavená policejním průkazem a požádat v zásadě o cokoliv. Přijít o peníze ještě není tak špatné. Co kdyby falešný policista nasadil pošťačce pouta a odvedl si ji s sebou? A pokud snad neuvěříte, že dotyčná osoba je opravdu policista a kladete odpor, můžete očekávat poměrně drastické následky (jak se občas taky stává).

Pokud jsou tedy s policejním odznakem  a policejním průkazem spojeny tak obrovské možnosti a rizika, bylo by logické, že budou odpovídajícím způsobem chráněny. To by obnášelo minimálně to, že na webové stránce Policie ČR by visel detailní popis průkazu a odznaku, včetně ochranných prvků jako hologram či vodoznak. Byly by popsány tak, aby je běžný občan dokázal poznat na první pohled. A měly by takové parametry, že by je padělatel nedokázal napodobit ani na základě popisu na webu. Průkaz by samozřejmě musel být chráněn takovým způsobem, aby nebylo možné vyrobit hodnověrný padělek ani úpravou průkazu padělaného. Jak poznat pravý policejní průkaz – o tom by se občas mluvilo i v televizi a učily by se to i třeba děti ve škole.

Jenže realita? Na internetové stránce Policie ČR najdete malý nejasný náhled, a to je vše. Ochranné prvky nejspíš nejsou aplikovány žádné. I kdyby byly, příliš by to nepomohlo, protože by občané nevěděli, co kontrolovat.

Česká republika je tedy zemí, kde se může každý představit jako policista a každý musí jeho tvrzení akceptovat. Ostatně, jak snadné je podvádět ukázal mladík, který při výrobě falešného policejního průkazu nedodržel ani základní materiál (použil fotopapír místo plastu) a po několik týdnů si odnášel zboží z obchodů.

Jestliže má policie prostředky na luxusní automobily, a přitom není schopna vyřešit označování svých lidí, něco není v pořádku. Což, ostatně, není problémem jen Policie ČR, ale i dalších orgánů veřejné moci.

Mimochodem, případy falešných policistů dobře ukazují, jak naivní je neomezená důvěra v biometrii. Nebo snad někdo věří, že v budoucnu bude možné postupovat tak, že vás zastaví dopravní policista, vy vytáhnete z auta čtečku, načtete otisk jeho palce a zkontrolujete ho v policejní databázi?

2 thoughts on “Ráj pro falešné policisty

  1. Pingback: Státní správa otevírá zlodějům dveře bytů | BLOG společnosti OPTAGLIO

  2. Pingback: Falešní policisté, bezmocní občané | BLOG společnosti OPTAGLIO

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s