Již 20 let holografickou velmocí

Ti dříve narození si možná vzpomenou na první žasnutí před holografickým obrázkem v Národním technickém muzeu v polovině 80. let. Po první vlně úžasu tehdy přišla otázka, k čemu je to vlastně dobré a rychle se ukázalo, že nová technologie je účinným nástrojem ochrany proti padělkům. Hologram totiž není možné okopírovat. Nebo aspoň tehdy to možné nebylo. Dnes je situace složitější, protože se už stihlo vystřídat několik technologických generací, nicméně pořád platí, že hologram je nejúčinnější ochranou proti padělatelům.

Je ale třeba vzít v úvahu i další fakta.

Za prvé. Účinnou ochranu poskytují pouze hologramy se speciálními vizuálními efekty, jaké se velmi obtížně napodobují.

Za druhé. Pokud má hologram skutečně chránit,  je třeba vědět, co v něm hledat. Třeba u bankovek je běžné, že zároveň s bankovkou je publikován detailní popis vizuálního efektu.

Za třetí. Chrání jen takový hologram, který se nedá okopírovat. V opačném případě to může vést až k současnému absurdnímu stavu, kdy lze hologram s nápisem „originál“ koupit v internetovém obchodě a kdy může stejnou nálepku koupit v témže obchodě i padělatel. V českých e-shopech začínají ceny na 20 korunách.

Tím se dostáváme k tomu, že hologramy jsou dnes vytvářeny několika různými technologiemi. Na jednom pólu jsou ty, jejichž napodobení je v zásadě banální záležitostí, na druhé straně elektronová litografie, která vytváří strukturu pro výrobu hologramu svazkem urychlených fokusovaných elektronů a využívá k tomu algoritmy, jaké nemohou být z hologramu zpětně odvozeny.

Pro čtenáře magazínu Technik může být zajímavý poznatek, že Česká republika je už 20 let holografickou velmocí. Po celou tu dobu jsme na čele technologického vývoje a hologramy se od nás vyváží do více než 50 zemí. Vyrábí je již zmíněná společnost Optaglio, která má ve světě jen jednoho až dva rovnocenné konkurenty. Není tedy divu, že tu vznikla řada inovací, které jsou na globálním trhu vysoce žádány. Optaglio je tak např. vlastníkem patentu na mikrohologramy, které se dají vmíchat do laku například pro ochranu náhradního dílu.

Publikováno v časopise Technik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s