V korporaci bych se nikdy nedostal k tak pestré a zajímavé práci

říká technolog společnosti OPTAGLIO Ing. Libor Šustr

Před pár dny jste se vrátil z Dubaje. Kde všude jste byl služebně v posledních letech?

Ve Spojených státech, Číně, několikrát Indii, a k tomu spousta cestování po Evropě, hlavně Francie, Německo a Anglie.

Když chce člověk hodně cestovat, většinou musí nastoupit do korporace a čekat řadu let, než se dostane na dost vysokou manažerskou pozici. Vy jste teprve pět let po škole.

Mám štěstí, že jako technolog se dostanu k zakázkám, ke strojům i k reprezentaci firmy. S tím vším je spojeno cestování. Jezdím za zákazníky, za dodavateli strojů a na veletrhy.

Jak dlouho od nástupu firmy trvalo, než jste začal takhle cestovat?

Něco přes rok.

To je u technika skoro rekordně krátká doba. Jak se to vlastně stalo?

OPTAGLIO je můj první zaměstnavatel po vysoké škole. Studoval jsem fyzikální inženýrství na VUT Brno. O firmě OPTAGLIO jsem věděl, protože měla s katedrou nějakou spolupráci. Zároveň jsem byl v kontaktu se spolužáky, co sem nastoupili už dříve. Věděl jsem tedy, že se tu otevírají nové projekty.

Během toho prvního roku, co jsem se s firmou seznamoval, proběhlo stěhování do Lochovic u Berouna. Nebylo to ale jen stěhování v tom smyslu, že bychom se přemístili. Fakticky se jednalo o rozšiřování firmy a zavádění řady nových technologií. Tím se tu objevilo hodně nových příležitostí.

OPTAGLIO má přibližně 50 zaměstnanců. Nechtěl jsete raději do korporace?

Možná je to firma relativně malá na počet lidí, ale neznal jsem zajímavější firmu, co do technologií a výroby. Je to česká firma s českými základy a technologiemi vyvinutými v ČR. To je něco úplně jiného, než kdybych šel k nadnárodnímu gigantu, který tady sice něco vyrábí, ale podstatnou část vývoje má někde jinde.

A co zahraniční centrála nějaké korporace?

Tam bych byl zařazen někam do struktury, věnoval se jediné oblasti a úzce se zaměřil. Tady jsem měl možnost mít na starost různé věci, setkat se s různými technologiemi a udělat si celkový přehled. Teď po pěti letech se úžeji zaměřuji, ale už z úplně jiné pozice. Navíc jsem ve společnosti OPTAGLIO dostal takovou míru samostatnosti, o jaké bych v korporaci vůbec nemohl uvažovat.

Jak je OPTAGLIO náročné z hlediska znalosti jazyků?

Potřeboval jsem takovou angličtinu, abych se domluvil.  Když pak člověk jezdí do ciziny a jedná se zahraničními partnery, zlepšuje se docela přirozeně.

Zmínil jste, že jste nastoupil v technologicky přelomovém období. Jak jsou na tom ti, kdo do společnosti OPTAGLIO nastupují dnes?

Technologie, které byly tehdy zavedeny, přinesly spoustu nových možností. Kromě standardní práce se tak otevřely příležitosti pro nové vývojové a výzkumné projekty, takže ta práce je dnes minimálně tak zajímavá a přitažlivá jako před třemi lety.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s